Jaké účinné látky v Colostru najdeme?

Colosrtum_začíná tady

Právě pro vysokou koncentraci obranných protilátek a vysoký stupeň shody s lidským kolostrem je kravské kolostrum využíváno coby unikátní potravinový doplněk vhodný ke zvýšení odolnosti organismu - jeho účinek tedy není druhově specifický!

Protilátky 

  Jedná se o sloučeniny, které dokáží likvidovat jednotlivé druhy mikroorganismů. Cíleně je rozpoznají, naváží se na ně a imunitní systém je rychle a cíleně zlikviduje. Tvoří se v těle aktivně po styku s infekcí (to však trvá až několik týdnů). Následně, po opakovaném napadení organismu mikrobem, zajistí jeho rychlou likvidaci. Protilátky je, ale také možné přijímat pasivně, tedy dodat do těla zvenčí. To je právě případ colostra, v němž byla nalezena řada protilátek proti choroboplodným zárodkům (rotaviry – původci dětských průjmovitých onemocnění, Salmonella a Shigella – původce průjmovitých onemocnění, Cryptosporidium – původce průjmu u HIV pozitivních, stafylokoky a streptokoky – původci hnisavých a respiračních onemocnění atp.) Kolostrum obsahuje jen takové protilátky, s nimiž se kráva v průběhu chovu setká (tento proces se označuje jako přirozená imunizace krav). Protilátky jsou bílkovinné povahy a jsou termolabilní. Dělí se do tzv. tříd. Patří zde imunoglobuliny třídy IgG, IgM, Ig A, IgE a IgD. Koncentrace protilátek s plynoucím časem rychle klesá (za 12 hodin se sníží na polovinu), proto je dobré tuto vzácnou tekutinu zpracovávat co nejrychleji po porodu – nejlépe v prvních 24 hodinách.

 

Colistrinin

  PRP (polypeptid bohatý na prolinem) – jde o krátkou bílkovinu, která má imunomodulační vlastnosti. To znamená, že slabou imunitu posiluje a imunitu obrácenou proti vlastnímu tělu (tzv. autoimunitu) potlačuje. Stimuluje tzv. NK (z angl. natural killers – přirození zabijáci). Jedná se o zvláštní druhy bílých krvinek mající schopnost rozpoznat buňky napadené viry či nádorové buňky a likvidovat je. Má pozitivní vliv na řadu onemocnění.

 

Cytokiny

  Jsou regulační molekuly imunitního systému, které zasahují do řady procesů imunitní obranné reakce. Patří zde interleukiny, interferony, transfer faktor a tzv. lymfokiny. Interferony, podobně jako PRP, stimulují NK a chrání buňky před napadením virovou infekcí. Některé, např. IL 6 či IL 10 potlačují nadměrnou zánětlivou reakci.

 

Colosortum newsy-2 

 

Laktoferin

  Je velmi důležitá molekula, bílkovina, která odnímá bakteriím železo a tím omezuji jejich růst. Působí však také protinádorově.

 

Enzymy

  Ke skupině enzymů patří především lysozym – enzym, který štěpí bakteriální stěnu a tím pádem nás chrání před bakteriální infekcí. Patří zde však také telomeráza, tzv. „enzym nesmrtelnosti“, který umožňuje prodlužovat koncové části chromozomů a podporuje tak buňku, aby „nestárla“ a zachovala si svou dělící schopnost.

 

Vitamíny

  V kolostru je řada vitamínů, včetně celého spektra vitamínů skupiny B. Vitamíny skupiny B podporují správnou činnost nervového systému.

 

 Colostrum_Stana

 

Minerálni prvky

  včetně mikroelementů – např. železo, jód, mangan, selen, křemík, zinek apod.

 

Aminokyseliny

  Jsou stavebními součástmi bílkovin. Colostrum od LR obsahuje 26 aminokyselin, včetně těch tzv. esenciálních, které si tělo nedokáže vyrobit samo. Aminokyseliny pak slouží v těle k výrobě bílkovin.

 

Růstové faktory

  Jedná se o látky, které podporují hojení a růst tkání, ale také podporují imunitní systém a tvorbu protilátek. Patří zde řada látek, např. IGF 1,2 (inzulínu podobný růstový faktor), TGF-beta (transformující růstový faktor beta), FGF (fi broblastový růstový faktor), EGF (epidermální růstový faktor) a PdGF (destičkový růstový faktor). Pro vysoký obsah těchto růstových faktorů můžeme kolostrum úspěšně využívat při hojení poranění, bércových vředů, u stavu po operacích, u oparů.

 

Oligasacharidy

  Patří mezi tzv. tekutou vlákninu, podporují růst nepatogenních mléčných bakterií ve střevě (tzv. prebiotický účinek) a chrání kolostrum před účinkem kyseliny chlorovodíkové, která se vyskytuje v žaludku spolu s trávicími enzymy (absorbují je).

 

Antienzymy

  jsou velmi důležité. Tyto látky, podobně jako oligosacharidy, chrání kolostrum před účinkem žaludečních šťáv a trávicích enzymů. Kolostrum by bez nich ztratilo svou účinnost. Mají však omezenou kapacitu, co se dávkování týče – nesprávné užívání kolostra může způsobit její překročení.

 

Colostrum může pomoci urychlit Vaše uzdravení.

 

Hana Szalay, DiS.

LR partnerka

 

Investícia do zdravia